top of page

Jamnik - robot wielozadaniowy

Zbudowaliśmy pojazd, który zastosowanie może znaleźć przy przeszukiwaniu terenów trudno dostępnych lub niebezpiecznych. Uważamy, że przydałby się na obszarach po klęskach typu trzęsienie ziemi, zawały kopalni, ale także może pełnić rolę łazika i robota saperskiego. Jest w stanie poruszać się w pomieszczeniach zamkniętych oraz w terenie otwartym. Może być sterowany lub pracować częściowo autonomicznie. Naszą konstrukcję nazwaliśmy Jamnik.

Łazik Meteo
(4 marca 2016r.)

Podglądając starszych kolegów z Politechniki Białostockiej postanowiliśmy  też zbudować łazika. Nasz robot zbudowany jest z aluminiowych szyn, napędzany sześcioma silnikami a jego mózgiem jest Arduino Mega. Łazik ma za zadanie badać parametry pogodowe w trunym terenie. Potrafi mierzyć temperaturę, wilgotność powietrza, prędkość i kierunek wiatr oraz ilość opadów. Można nim sterować za pomocą pada.

TankGim

(7 luty 2016r.)

 

Zakończyliśmy prace nad pierwszą częścią pojazdu na czterech gąsienicach. Robot sterowany jest pilotem opartym o moduł RF 433Mhz, a więc drogą radiową. Całością steruje Arduino Mega. Program napisany w C++. Amortyzowane zawieszenie oraz możliwość ruchu gąsiennic pozwala pokonywać przeszody o dużej wysokości. Pojazd nie jest szybki, ale mocny. W planach jest umieszczenie na platformie  manipulatora z chwytakiem oraz pługu z przodu, żeby nam teren szkoły odśnieżał :)

Dwa zdjęcia TankGim z RoboWally, żeby było widać różnicę wiekości.

RoboWally

(3 luty 2016r.)

 

Po prawie roku przerwy zbudowaliśmy kolejnego robota. To pierwsza nasza konstrukcja oparta o Arduino. Program napisany w C++. Robot może się poruszać automatycznie. Ultradźwiękowy czujnik odległości pozwala mu omijać przeszkody, a czujnik na podczerwień umieszczony na spodzie robota wykrywa gdy kończy się podłoga. Robocik więć nie spadnie z ławki po której jeździ. 

Kolejny robot sterowany pilotem od TV.

(16 marca 2014r.)

To już trzeci robot zdalnie sterowany. Pilot od telewizora, TSOP, mikroprocesor i dwa silniki. Koła to dość ciężkie plasikowe walce z oponami z gumowych uszczelek. Rama zrobiona jest z aluminiowych profili. Przednie koło stanowi obrotowe koło meblowe. Program standarowo napisany w BASCOMie.

Robot sterowany pilotem.

(22 luty 2015r.)

 

Bardzo zwinny robocik, potrafiący obracać się o 180 stopni w płaszczyźnie pionowej. Sterowanie odbywa się przy pomocy pilota na podczerień. Mózg robota to Atmega8A. Program napisany w Bascom.

Minisumo – robot wojownik.

(21 luty 2015r.)

 

Robot, którego zadaniem jest namierzyć przeciwnika i zepchnąć go z ringu. Konstrukcja nie przekraczająca wymiarów 10cm x 10cm oraz wagi 0,5kg, zbudowana zgodnie z przepisami obowiązującymi podczas zawodów. Na razie walczył tylko z kartonowymi pudełkami, więc trudno ocenić jego możliwości :)  

Pojazd omijający przeszkody.

(15 luty 2015r.)

 

Trudno to nazwać robotem, raczej jest to podwozie robota. Pojazd z napędem na cztery koła, wyposażony w czujnik odległości pozwalający omijać napotkane przeszkody. Osiąga duże prędkości i nie zawsze zdąży wyhamować przed przeszkodą. Na szczęście koła amortyzują zderzenia. Użyty mikroprocesor to malutki Attiny85.

Żółw - pierwsza autonomiczna konstrukcja.

(30 stycznia 2015r.)

Żołw jest robotem z napędem na cztery koła. Może być sterowany za pomocą komputera lub poruszać się samodzielnie omijając napotkane przeszkody. 

Część elektroniczną stanowią mikroprocesor Atmega8A, dwa sterowniki silników L293D, czujnik odległości, moduł BT oraz garść rezystorów i kondensatorów. Program napisany jest w języku BASCOM.

Robot sterowany podczerwienią.

 (20 stycznia 2015r.)

Pierwsza konstrukcja oparta o mikrokontroler. Użyty mikrochip to Atmega8A. Robot sterowany  jest pilotem od telewizora. Pojazd ma czery biegi prędkości, które sygnalizują diody LED. Program został napisany w języku BASCOM.

Nasze pierwsze roboty.

(3 października 2014r.)

 

Roboty typu światłolub - podążające za wiązką światła. Prosta konstrukcja oparta o dwa fototranzystory oraz sterownik silników. Część mechaniczna robotów to plastikowa płytka i koła ze starych zabawek.

bottom of page